Dombóvári Dávid
13.A osztályos tanuló
a Kőszegen 2011. 09.13.-19.-ig tartó
HDH IAA. Íjász Európa Bajnokságonmásodik helyezést ért el
A rendezvényen 10 nemzet sportolói vettek részt. A szülők és az egyesület nevében köszönet az iskola tanárainak hozzáállásáért, mellyel segítették Dávidot, ennek a szép eredménynek az elérésében.
Hagyományos Íjászok Világ Fesztiválja
2008. október elsején zárult a Koreai Köztársaságban, Pusán városában a második WTAF (Hagyományos Íjászok Világ Fesztiválja), ami idén része volt a IV. TreX Games-nek, az Olimpiai Játékokon kívüli sport és kulturális kategóriák Világ Versenyének. (21 versenyszám, 6000 résztvevő!) Az esemény alkalmából megalakult World Traditional Archrery Association (WTAA, a Hagyományos Íjászat Világszövetsége).
A magyar hagyományos íjász csapat tagjaként vett részt a versenyen Dombóvári Dávid, jelenleg 11.A osztályos tanulónk, aki az egyéni ötödik helyet hozta el.
Eredményéhez gratulálunk!
A terembe belépve elaléltam. Színek és formák mindenhol! Gyönyörű. Ránéztem egy képre, és közelebb léptem, megszemléltem. Minden egyes ecsetvonás, minden görbe igazi remekmű. Az embert elkápráztatja az a művészet, amit rajztanárunk a vászonra vitt. A színek aránya, perspektíva, kompozíció, egyszerűen gyönyörű. Nem lehet betelni három perces nézegetéssel. Ott egy kép leragasztja az embert, képtelen tovább állni, míg minden egyes négyzetcentiméteren át nem futott vagy ötször. Csodálatos, csak ezt tudom mondani. Kisebb-nagyobb képek találhatók a helyiségekben. Hideg és meleg színű árnyalatok, emberi ábrázolások, galambok. Aki semleges az efféle művészetre, az máig volt az, mert ez a kiállítás megváltoztatja a felfogást és gondolkodtatóba ejt.
Bodnár Henrietta 11.c
A Corvin apródjává válni nem elég, ha valaki jól megírja a felvételit, jók a jegyei, és felveszik. Egy kalandos és izgalmas próbatételeket jelentő gólyarendezvény-sorozaton is részt kell venniük az apróddá válni akaróknak.
Sok vicces és ?húzós? feladat várt rájuk idén is a gólyavetélkedő során. Volt mindenféle ?ínyencség? (lisztes méz lekváros túró rudival?), tánc- és költői verseny, krumplipöckölés stb. Nekünk ? tizedikeseknek, akik szerveztük a vetélkedőt ? leginkább a sütibehozós feladat tetszett. Csak úgy tudtunk jól zsűrizni, hogy mindet megettük?
A rendezvények csúcspontja persze a gólyabál volt, ahol idén egy egész szokatlan feladatot kellett megoldani az apródpalántáknak. (Már az is látványos volt, hogy ezen a napon minden kilencedikesnek fürdőköpenyben kellett jönni. Volt, aki strandpapuccsal, úszósapkával egészítette ki öltözékét.)
A gólyabálon egy-egy irodalmi mű videóklipjének megrendezése és előadása volt a feladat, amit egy nyolc fős zsűri értékelt. Azt lehet mondani, hogy minden várakozást felülmúltak a produkciók. Egy-két műhöz még nekem is megjött a kedvem ? így a zsűrinek nehéz feladata volt. A pontok összesítése után került sor az eredményhirdetésre, és az apródavatásra. Az idei versenyt a 9. b osztály nyerte, de ? legalábbis reméljük ? minden gólya jól érezte magát az első igazi corvinos programján.
Mi, akik japánt tanulunk, névjegykártyákat kaptunk, amelyeken a nevünk japánul is, és magyarul is szerepelt. Utána a tanárnő egy PPT-bemutató segítségével beszámolt a "foglalkozás" lényegéről. Megemlékeztünk a Japánban történt földrengés, és cunami áldozatairól. Aztán mi japánul is bemutatkoztunk, majd egy dalt adtunk elő a többieknek. Utána Makiko néni elmondta azt is, hogy náluk a darumadár a meggyógyulás jelképe. Így hát mi is hajtogattunk kis origamimadarakat, amelyeket valószínűleg elküldenek majd Japánba együttérzésünk jeléül. Aztán a tizedikes lányok kimonóba öltöztek, és aki akarta, le is írathatta velük a saját nevét japánul. Ezáltal egy kicsit megismerkedhettünk az ország kultúrájával. Azok is, akik az iskolában nem tanulják ezt a nyelvet. Remélem jövőre is lesz ehhez hasonló, mert szerintem nagyon érdekes volt, és fontos dolgokat tudhattunk meg .
FileiKitti
A német egység napja a Corvin klubban Örömmel jelentjük, hogy a Corvin klub az idén is elindult! A 2010. október 6-án megrendezésre kerülő, idei első Corvin klubban vendégünk volt Masát Ádám történész, a Balassi Intézet munkatársa,aki Németország újraegyesítéséről tartott nekünk előadást a berlini fal leomlásának 20. évfordulója alkalmából. Előadása nagyon érdekes volt, prezentációját számos képpel és pontos adattal tarkította, így még inkább elénk tárult az akkori helyzet súlyossága. | |
Vendégünk volt még iskolánkban tanító Farkas Irina is, aki személyes élményeit mesélte el nekünk, ugyanis ő ebben az időszakban ott élt az NDK területén. Története mindannyiunk számára megindító volt, illetve még több részletet megtudhattunk erről a rendszerről. Úgy gondolom, mindezek hallatán örülnünk kell mindannak, amink van, valamint hogy nem élünk ilyen elnyomás alatt. Csiki Kinga 13.c |
Izgalmas előadások a szakmai alapozásban
2010. Október 19-én (kedden) én és osztályom a 11.a részt vehettünk három rendkívül érdekfeszítő és izgalmas előadáson a Gábor Dénes Főiskola tanárainak előadásában. A 3 órát magába foglaló kis akcióban az első órában hallhattunk a fraktálokról egy rendkívül érdekes előadást, mely szinte mindenki tetszését elnyerte és a legtöbben ezt az előadást tartottuk a legjobbnak. Előadó Dr. Berke József volt. A második előadáson hallhattunk az alakfelismerés és gráfszínezés módszereiről, praktikáiról és az előadó, Dr. Gubán Miklós, még külön erre az alkalomra egy kis programot is elkészített, amellyel bemutatta nekünk az alakfelismerést betűkre kiterjesztve. Az utolsó előadás címe ?3D modellezés a mérnöki gyakorlatban? , Dr. Bognár Géza tolmácsolásában. Az előadás során betekintést nyerhettünk a GDF néhány hallgatójának diplomamunkájába és néhány komolyabb projektbe is. Ráadásul még ajándékokat is kaptunk utolsó előadónktól a GDF nevében. Utána megvitattuk, kinek melyik előadás és miért tetszett. Nekem személy szerint mind a három előadás nagyon tetszett és örülök, hogy egy ilyen kivételes dologban, mint ez az előadás sorozat, részt vehettem. Sokat tanultam belőlük. Köszönöm tanáraimnak, hogy megszervezték nekünk ezt az ajándékot.
Szűcs Tamás 11.A
[/twocol_one] [twocol_one_last]
2010. október 21.
Betekintés számunkra ismeretlen tudományokba
Iskolánk meghívására érkezett osztályunkba három előadó a Gábor Dénes Főiskoláról. Az osztály nagy kíváncsisággal várta az előadásokat. Az elsőt, Dr. Faragóné Ható Katalin tartotta a kriptográfiáról. A rejtjeles írás történetét nagy figyelemmel kísérte végig minden hallgató. Számomra nagyon érdekes volt, sok új dolgot tudtam meg ezzel a témával kapcsolatban. A következő előadás a holográfiáról szólt, melyről Dr. Szász Gábor mesélt. A holográfia számunkra kicsit ismeretlen tudományág, a bemutatott tárgyakon és képeken keresztül viszont betekintést nyerhettünk e témába. Az Univerzum sötét anyagáról pedig Dr. Gambár Katalin tartott előadást. Nekem ez tetszett a legjobban, bár ezelőtt ez a téma nem állt közel hozzám. Az előadónő kérdéseket is tett fel, melynek helyes megválaszolásával pólót kapott osztálytársam, Kovács Dávid. Mind a három előadó a témájukkal kapcsolatos ajándéktárgyakkal lepett meg minket, melynek nagyon örültünk. Az előadások, igazán érdekesek voltak, szerintem mindenki nagyon élvezte őket, sok új dolgot tanulhattunk belőlük. Köszönjük, hogy meghallgathattuk e három érdekes előadást.
Benke Judit 10.A
[/twocol_one_last]
[hr]
A délelőtti főpróbán is már érződött az izgalom, a feszültség, de a jó szervezésnek köszönhetően problémamentesen zajlott minden, és a lányok még idejében hazaértek, hogy aztán este mindenki megszépülve jöhessen vissza.
Este 18 órakor hivatalosan is kezdetét vette a bál. A színfalak mögötti ideges toporzékolás után végzőseink bevonultak, és elfoglalták helyeiket, hogy az ünnepi köszöntések után név szerint szólítva felsorakozzanak az ünnepélyes szalagtűzéshez, amelyet az osztályfőnökeiktől kaptak meg ? gratulációk és jókívánságok kíséretében.
Az est hivatalosabb része után következett önmagunk és a közönség szórakoztatása, a várva várt osztálytáncok. A végzős osztályok, a 12. d, 13. c, 13. a, valamint a 12. b műsoraikkal elkalauzolták a nézőket különféle érdekes világokba: filmjelenetek, kirakati bábuk, szórakozó matrózok, hip-hop életérzés formájában.
A fénypont, mint mindig, ezúttal is a keringő volt, amelyben nem kevesebb, mint 47 pár vett részt az összes végzős évfolyamból. A diákok szmokingos úriemberekké, valamint gyönyörű ruhákba öltözött nőkké változtak, ezzel is jelezve a felnőttkorhoz érkezés határát. A tánc befejezése után a hozzátartozók is lejöhettek a küzdőtérre, hogy személyesen is gratuláljanak szeretteiknek.
Hőgenwarth Zsófia 13. c
RÖPLABDA
1. 13. c
2. 12. c és 9. c
3. 9. b és 11. c
KÉZILABDA
1. 11. d
2. 10. d
3. 12. b
KOSÁRLABDA
1. 12. b
2. 11. b
3. 13. a
LABDARÚGÁS
1. 12. b
2. 11. a
3. 10. a
Minden résztvevőnek gratulálunk!
Magyar Veronika 12.C
Mi mindent megtettünk, nagyon felkészültünk, azonban ? az egyébként fergeteges hangulatú ? versenyen, ez csak az ötödik helyre volt elég. A versenyen építettünk hidat, teremtett ezen versenyen egy meg egy meg egy lelkes ember eszperente verset, színészkedtünk, egyszóval nagyszerű volt.
Kóczán Roland
Laukó Ádám
Mellár Marcell
11.A
- Gyarmati Renátó
- Hőgenwarth Zsófia
- Magyar Veronika
Felkészítő tanár: Pacskó Irén
A csapat áprilisban az országos döntőben folytatja versenyét.
Budapest, 2011. február 23.
Idén, a 2010/2011-es tanévben is megrendezésre került iskolánk egy tradicionális rendezvénye, a Mátyás Vetélkedő, amelyen minden évben az iskola kilencedik osztályos tanulói szokták megmérettetni magukat. A verseny megszervezéséről és levezényléséről Varró Anett történelem és angol szakos tanárnő gondoskodott. A zsűri többnyire magyar és történelem szakos tanárokból állt, többek között Dr. Sándor László igazgató úrral. Meglepően könnyed és játékos módon tehettek tanúbizonyságot tudásukról és rátermettségükről a gólyák. Első próbatételéként valami közösen, kézzel készített ajándékot kellett felajánlani Mátyás királynak, majd kakukktojás keresés volt Mátyás életével kapcsolatban, s harmadik próbatétel gyanánt az iskola és a kerület történetéről szóló kvíz szolgált. Az utolsó és egyben legtöbb pontot érő versenyszám a színjátszás volt. A négyfős csapatoknak el kellett játszaniuk egy Mátyás mondát. Mindegyik előadás igen színvonalas volt. Majd az előadások végezte után eredményt hirdettek és a öt négyfős csapat közül a 9.a osztály csapata győzedelmeskedett,a második és harmadik helyen pedig a 9.c osztály két csapata végzett. Az eredményhirdetés után egy Mátyás király arcképét ábrázoló marcipán-feketeerdő tortát vágott fel az igazgató úr. Kivétel nélkül mindenki dicsérően beszélt a rendezvényről, ami biztosan sokáig megmarad a gyerekek emlékezetében. A játékos és családias hangulatú, reneszánsz időket idéző vetélkedőről az elsőtől az utolsó helyezettekig mindenki vidáman és felfrissülten távozott. Kompolti János Ádám 9. C versenyző | |||
Iskolánkban minden egyes évben megrendezésre kerül a Mátyás-vetélkedő, amelyen a 9. évfolyam osztályai képviseltetik magukat négyfős csapatokkal. Az idén öt csapat mérte össze tudását és küzdött meg egymással. A versenyben igen sokféle feladatot kellett teljesíteniük a csapatoknak, ilyenek az iskola történetéről szóló IGAZ-HAMIS, illetve a történelmi kvíz. Két előre kiadott feladat, egy Mátyás-királlyal kapcsolatos ajándék elkészítése, valamint egy Mátyás-monda eljátszása igényelt együttműködést és előkészületeket a csapatoktól. A színi előadáshoz felhasználtak jelmezeket, díszleteket és az iskola technikai berendezéseit is. A produkciókat és az egész teljesítményt a zsűri pontozta. A tanárokból álló zsűri elnöke iskolánk igazgatója, Dr. Sándor László volt, aki az összesített pontok alapján kialakult eredmény alapján díjazta a nyerteseket. A jókedvű délután kevésbé a versengésről, sokkal inkább a diákok közötti kapcsolatok kialakulásáról és az együttműködésről szólt. Szabó Gergő 11. D rendező |
Egy újabb verseny tapasztalataival, feladataival és jó emlékeivel lettünk gazdagabbak, mi a 10.a osztály tanulói az Országos Alföldi Számítástechnikai versenyen.
A verseny igen hasznos tudnivalókkal és érdekességekkel gazdagította a tudásunkat, a végzősök által tanult tananyagokra épülő feladatok pedig igen sok időnket vették el.
A feladatok nagyrésze a Microsoft Office használatának tudását követelte meg, Word,Excel,Access és Frontpage ismerését, bár közülünk néhányan a Linuxos Open Office-t használták, a csapat minden tagja sikeresen készített el minden feladatot.
Az Open és Microsoft Office ismeretén kívül a különböző számrendszerekbe való átváltás, logikai azonosságok, hardver és szoftver ismeretekre is szükség volt.
Az 5 feladatcsomagot külön-külön hetente küldték ki minden szerdán, és a következő hét keddjéig volt időnk elkészíteni és elküldeni.
A felkészítő tanárunk Dr. Geráné Aradi Éva pártfogásával bejutottunk a középdöntőbe és most nagyon izgulunk, hiszen a több száz versenyző közül csupán 50-en jutnak tovább a döntőbe.
A döntőt Nyíregyházán tartják egy 3 napos rendezvény keretein belül.
Mónus Gyula 10.A
Kovács Attila 10.A
Iskolánk egy kis csapata 2010 Októberében elindult egy különleges versenyen, amit a Miskolci Egyetem szervez. A 2010 / 2011 -es évi Anyagtudományi Verseny központi témája a napenergia és annak hasznosítási lehetőségei, célja, hogy az emberek energia felhasználásának középpontjába a Nap kerüljön. Az élethez való energián túl a nap a technológiai társadalom energiaéhségét is csillapítani tudja, megoldva az új évezred számos komoly kihívását.
A verseny 3 fordulóból áll. Az elsőben egy sokoldalas tesztsort kellett megoldanunk, melyhez fizikai, kémiai, biológiai, földrajzi tudásra, valamint félvezető technológiai ismeretekre volt szükség. A középdöntő feladata egy napenergiát hasznosító eszközről írt esszé és az eszköz bemutatását szolgáló számítógépes prezentáció volt. Mi a napkollektort választottuk. A döntő április 8-án lesz, Miskolcon, melybe a Corvinisták (Tőzsér Attila 13.A, Felszeghy Zsolt 11.A, Kurucz Nándor 12.D) nevű csapatunk be is jutott. A döntőben nem csak a diákok tárgyi tudásán, hanem inkább szemfülességén múlik majd a csapat eredményessége. Látványos kémiai és fizikai kísérletek bemutatása után kell megválaszolni a döntőben feltett tesztkérdéseket, amelyek mind-mind a bemutatott kísérletekre vonatkoznak. Állunk elébe.
Kurucz Nándor 12.D
[twocol_one]Április 1-én került megrendezésre Kőbányán a területi elsősegélynyújtó verseny, melyre hónapok óta lelkesen készültünk péntek délutánonként. A versenyen hét középiskolás csapat küzdött az elsőségért, és a továbbjutás lehetőségéért.
Délelőtt 11 órakor kezdtünk, hét állomást jártunk végig és láttunk el ?sérülteket?. Nagyon izgalmas volt, mert igen összetett feladatokat kaptunk, a fejsérülttől kezdve a vénás vérzésen át az újraélesztésig, egyszerre több sérülttel kellett foglalkoznunk. Csapatunk résen volt, így az állomásokon nem hagytuk magunkat félrevezetni. Felkészültségünket bizonyítja, hogy egyetlen állomáson veszítettünk pontot. Sajnos ez nem volt elég ahhoz, hogy mi nyerjünk, de nem adjuk fel, jövőre a Corviné az elsőség! Egy év múlva felnőtt csapatot is indítunk a középiskolás csapat mellett, és nem lehet megállítani minket. Célunk az országos döntő.
Így alakult a pénteki napunk, tele izgalommal, cinegetánccal, jó hangulattal.
Imecz Szimonetta 9.b[/twocol_one] [twocol_one_last]
Csapatunk tagjai:
Kompolti Ádám 9.c
Zsámbokréty Renáta 9.b
Imecz Szimonetta 9.b
Amati Alexandra 11.c
Mészáros Máté 11.c
Csontos Norbert 11.c
Dürgő János csapatkapitány 11.c[/twocol_one_last]
[hr]
ORSZÁGOS ALFÖLDI SZÁMÍTÁSTECHNIKA VERSENY (DÖNTŐ) ÉS DIÁKTALÁLKOZÓ 2011
tanulmányi verseny május 17, 2012A Nyíregyházi Számítástechnika Verseny és Diáktalálkozó
Szabó Emil tollából
Pár nappal ezelőtt Nyíregyházára utaztam hat diáktársammal (Boda Zsolt, Kelemen Kinga, Maresch Norbert 9.a és Nagy Péter, Csordás Balázs, Mészáros Joshua 10.a) és egy felkészítő tanárral (Dr. Geráné Aradi Éva), hogy részt vegyek az Alföldi Számítástechnikai Verseny döntőjén. Ennek a találkozónak a történetét mesélem el mindenkinek, ki veszi a fáradtságot és végigolvassa soraimat.
Az utazásunk egy csütörtöki napon kezdődött, pontosabban szólva 2011. április 21-én, amikor reggel kilenc óra táján találkoztunk a Keleti pályaudvaron, hogy vonatra szálljunk és három órás zötykölődés után megérkezzünk Nyíregyházára, a találkozó, valamint a verseny színhelyére.
Érkezésünk után buszra szálltunk, és elmentünk a nyíregyházi főiskolához, ahol két ágyas szobákban szállásoltak el minket. Délután körbejártuk a főiskolát, megnéztük az egyes karok épületeit, a könyvtárat, az atlétika pályát, az uszodát, és a holnapi verseny színhelyét. Este, vacsora után meghallgattunk egy előadást a környezetszennyezés káros hatásairól, és tippeket kaptunk, hogy hogyan lehetne csökkenteni a szemét és káros anyag termelését. Az előadás után mindenki visszavonult a szobájába.
Másnap, pénteken volt a verseny. Reggeli után maradt fél óra pihenés és lelki rákészülés, majd 9-kor találkozott az előcsarnokban mind az 54 meghívott, hogy átsétáljon az Informatika és Matematika épületébe. Két részre bontva zajlott az egész esemény, délelőtt szövegszerkesztési és prezentációs feladatokat kellett megoldanunk, erre 60 perc állt mindenkinek a rendelkezésére.
A feladatok megoldása után körbevezettek a főiskola eddig lezárt épületeiben, hatalmas előadó termekbe, különböző laborokba nyertünk bepillantást. Láttunk egy repülőgép szimulátort, tésztahidakat, és egy busz motorját is éppen tesztelés közben. A bemutatók után következett az ebéd, majd hasonlóan a délelőtthöz fél órás pihenő után kellett visszamenni a második feladatsor megírásához. Most táblázatkezelési és adatbázis kezelési feladatok vártak ránk. A rendelkezésre álló idő most is 60 perc volt. A második feladatsor megoldása után a főiskola Tuzson Jánosról elnevezett botanikus kertjében tettünk egy sétát. Megcsodáltuk az üvegházban az őserdei és sivatagi növényeket, valamint körbejártuk a kis erdőt, ami a kert szabadtéri részét alkotta.
Találtunk egy játszóteret is különböző mászókákkal és egyéb fa építményekkel, amiket azonnal megrohamoztunk és korunktól függetlenül egy óvodás szellemével másztunk egyik építményről a másikra.
Miután kellően kitomboltuk magunkat a magaslatokban, befejeztük körsétánkat és elindultunk a belváros felé, hogy feltöltsük megfogyatkozott élelmiszer tartalékainkat. A város főterén, amikor odaértünk éppen a Föld Napja rendezvénybe csöppentünk bele, melynek keretében díjazták azokat, akik az elmúlt egy hónapban legalább nyolcszor mentek biciklivel iskolába vagy munkába. A szállásra való visszaérkezésünk után még volt egy óránk az ünnepélyes eredményhirdetésig, amit mindenki kedve szerint, de általában semmittevéssel töltött. Nyolc előtt tíz perccel inget és nyakkendőt öltöttünk magunkra, és elindultunk az előcsarnokba, hogy találkozzunk a többi versenyzővel és átvonuljunk a díjátadó helyszínére. Meglepetésünkre a többiek nem gondolták, hogy túlzottan ki kellene öltözni a találkozó zárásához, ezért amikor a lift ajtaja kinyílt egy hatalmas melegítőt és farmernadrágot viselő csapat nézett velünk farkasszemet, amitől mindannyian eléggé meglepődtünk. Így kissé feszengve vártunk vagy tíz percet, mire jött egy kísérő és átvezetett minket az informatikai laborba, ahol a díjátadót tartották.
A megszokottal ellentétben itt hat helyezettet díjaznak, és mindig a díjazott választ az ajándékcsomagok közül. Miután végighallgattuk és megtapsoltuk az első hat, majd az első tíz helyezettet visszamentünk a szobáinkba és az este hátralevő részét mindenki belátása szerint töltötte.
Szombaton viszonylag gyorsan reggeliztünk, összepakoltunk, és visszarendeztük a szobát az eredeti alakjába, majd egy kis elemózsiás csomaggal nekiindultunk Nyíregyháza-sóstónak. Busz vitt ki minket hazánk legnagyobb állatkertjéhez. Dr. Geráné Aradi Éva tanárnő vezetésével egy nagyszerű napot töltöttünk itt.
Megnéztük a Zöld Piramist, amiben a legkülönbözőbb tengeri és őserdei állatok voltak elszállásolva. Végignéztünk egy látványos fóka bemutatót, és testközelből láttuk, simogathattuk a föld legkülönbözőbb állatait. Láttunk egy fehér tevét, rongyokkal játszadozó orángutánokat, beszélő papagájokat.
Láttuk, hogyan etetik és tisztítják gondozóik az elefántokat, majd kinyitották a kifutó ajtaját, és a látogatók mellett vezették el őket. Miután belefáradtunk a sétálgatásba, mert, hogy a látványba soha nem lehet beleúnni, buszra szálltunk, ami kivitt minket a pályaudvarra. A vonaton fellelkesülve az elmúlt napok eseményein és azon, hogy most csak üldögélnünk kell, vadabbnál vadabb témákat vetettünk fel és vitattunk meg, amivel felhívtuk magunkra az érdeklődő utasok figyelmét. Nem csoda, hiszen például a négy térdimenziós testekről kevesen hallottak.
Mire a vonat befutott a Nyugatiba már kifogytunk a témákból és el is fáradtunk, úgyhogy mindenki elindult a maga útján, hogy mihamarabb hazaérjen.
Köszönjük a kellemes élményt a szervezőknek és felkészítő tanárainknak.
Idén, a Rákóczi-szabadságharc lezárultának 300. évfordulója alkalmából az 1711 és 1790 közötti Magyarország történelmi, művelődéstörténeti eseményeiből kellett készülni. Rendhagyó módon ? egy nyertes TÁMOP pályázatnak köszönhetően ? az idén a Batthyány Ilona Általános Iskola csapatai és a pipitér Óvoda gyermekei is részt vettek a versenyen. Az általános iskolások három legjobb csapata az általuk készített, a korszakhoz kapcsolódó társasjátékot mutatta be, a Pipitér Óvoda gyermekei pedig Gödöllőre kirándultak.
Az első, írásbeli forduló feladatsorát 10 csapat küldte vissza. Közülük kerültek ki a legjobb 4 fős csapatok, akik a szóbeli döntőbe jutottak. Egy-egy csapat képviselte a Szerb Antal Gimnáziumot, a Táncsics Mihály Gimnáziumot, a Csonka János Műszaki Szakközépiskolát, illetve a Corvint.
A középiskolások döntőjén totót kellett kitölteni, majd egy fontos eseményt kellett röviden bemutatni. Remekül sikerült a korszakkal kapcsolatos képek felismerése, illetve az országgyűlési felszólalások sora is. A napot, a versenyt a legérdekesebb feladat zárta. A csapatok egy elképzelt úriszéki pert jelenítettek meg ? sokszor igen vidám hangulatban?
A zsűri (Dr. Sándor László, Ladinszki István, Darnai István) végül a következő eredményt hirdethette ki
1. Szerb Antal Gimnázium
2. Corvin Mátyás Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola
3. Csonka János Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola
4. Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium
a Corvin csapat tagjai: Koszti Barbara, Lipták Tímea, Kirschner Bence, Windt András
Színre szín ? szavalóverseny a Költészet Napja alkalmából
Sokéves múltra tekint vissza a Corvinban az a hagyomány, hogy a Költészet Napja alkalmából szavalóversenyt rendezünk. Az idei igen speciális volt, hiszen iskolánk tanulóinak színvonalas versenye kiegészült a Pipitér Óvodába járó gyerekek kedves énekeivel, táncaival, valamint a Battyhyány Ilona Általános Iskola diákjainak vetélkedésével. Ennek oka a három intézmény közös részvétele egy tehetséggondozó pályázaton.
A téma az idén a színek világa volt, vagyis a költészetet kedvelő versenyzőknek olyan költeményeket kellett választaniuk és előadniuk, amelyekben tematikailag vagy hangulatilag nagy szerepe van a színeknek.
A szokásos ünnepélyességgel zajlott a verseny, amelynek kedves hangulatát az óvodások megkapó átszellemültséggel előadott ?színes? táncai és énekei teremtették meg. A színek változatos költői megjelenését vonultatták fel aztán az iskolások.
A corvinos versenyt az zsűri véleménye szerint Dunai Dalma 10.c osztályos tanuló nyerte megelőzve Magyar Lucát (12.c) és Szabó Emilt (10.a). Gratulálunk nemcsak nekik, hanem minden résztvevőnek!
Közel 100 diák jelentkezett, hogy összemérje tudását. A verseny nem titkolt célja a nyelvtanulás megszerettetése és annak bizonyítása, hogy ez az a terület, ahol nem biztosan a ?nagyok? a legjobbak. Nagy örömünkre szolgált, hogy sok kilencedik évfolyamos tanuló is jelentkezett a felhívásra és többen szép eredményt értek el.
A korábbiakhoz hasonlóan a megmérettetés 4 fordulóból állt: az első fordulóban a jelentkezőknek feleletválasztós tesztet kellett megoldaniuk. Akik sikerrel vették az akadályt, mehettek tovább a második fordulóra, ahol már összetettebb feladatokat kellett megoldani. A harmadik forduló az íráskészséget mérte, majd a legutolsó, a legjobbak számára a szóbeli megmérettetést tette lehetővé.
A tavalyi bajnok megvédte címét, azaz az első helyezet az idei tanévben is Nagy Márton, 11. c osztályos tanuló lett, akit Halmai Attila, 9. c osztályos tanuló követett. A harmadik helyen Laukó Ádám, 11. a osztályos tanuló végzett.
Az első öt helyezett az iskolától és az Oxford University Press-től vehette át megérdemelt ajándékát a tantestület előtt, ünnepélyes keretek között.
Jövőre Veletek ugyanitt, hasonló élményekkel és lehetőségekkel!
A nyárra jó pihenést kíván mindenkinek az angol nyelvi munkaközösség nevében:
Kasné Havas Erika
A versenyben 120 csapat indult, köztük sok határon túli csapat. Az első forduló egy kiküldött feladatsor megoldása volt. Júniusig kellett beküldeni a megoldásokat. (A legérdekesebb talán egy Rákóczi-ünnepség megtervezése volt. Mi egy egész színdarabot írtunk!) Szeptemberben tudtuk meg, hogy bejutottunk a középdöntőbe, a legjobb 60 csapat közé, 25. helyen.
A második fordulóra 2011. október 21-23-án került sor. Lehetőséget kaptunk arra, hogy a 180 másik diákkal együtt töltsük el ezt a három napot. A Hotel Ventura *** szállodában volt a szállásunk. Az írásbelire 22-én került sor a Budapesti Műegyetemen. Két és fél órán keresztül írtuk ? nehéz volt, de megcsináltuk?
Ebéd után a központi épületben megemlékezés volt az 1956-os forradalomról. Sok híresség (politikusok, közéleti személyiségek) is jelen volt a megemlékezésen. (Benne voltunk 6 másodpercet a Duna televízió műsorában!) Megemlékezés után több ezer ember vett részt a fáklyás felvonuláson. A Bem térnél újabb megemlékezésre került sor. Mi is koszorút helyeztünk el a szobornál az iskola nevében. Vacsora után komolyzenei koncerten vettünk részt, amely érdekes és jó volt, de a fárasztó és hosszúra nyúlt nap után gyakorlatilag mindenki ?bealudt? a végére?
Másnap, október 23-án a szóbeli vetélkedőn a legjobb 10 csapat vehetett részt. Mi, sajnos, nem voltunk benne, de 35-dikek lettünk a 60-ból (vagy ha fényezzük magunkat: a 120-ból. J ) A verseny után könyvcsomagot és oklevelet is kaptunk.
Nagyon jó volt! Jövőre ott leszünk a legjobb 10 közt!
Stanyó Réka, Számpor Barbara, Szalóczi Kristóf ? 10. c osztály
Zsámbokréty Renáta 10.b
Gratulálunk Szűcs Tamás, 12.A osztályos informatika tagozatos diákunknak az ÉPTISZK tagiskolái számára rendezett vers- és prózamondó versenyen elért első helyezéséért!
Humor az irodalomban ? vers-és prózamondó verseny ? egy élményteli beszámoló
Az ÉPTISZK Olimpia 'Humor az irodalomban' vers- és prózamondó versenyen vettem részt 2012. április 17-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Nagyon szép volt a helyszín. 21-en voltunk, ebből 19 fiú és 2 lány (magamat is beleértve). Mivel ez egy szakközépiskolák között megszervezett verseny volt, ezért nem is csodálkozom, hogy ennyi volt a fiú! Erős volt a mezőny, ugyanis sok jó vers- és prózamondó diák képviseltette magát. Külön voltak a versmondók és a prózamondók is. Mi Szűcs Tomival (iskolánk másik induló versenyzőjével) mindketten a kettes sorszámot húztuk, mert ő prózamondóként indult, én pedig versmondóként. Ő nagyon ügyes volt, és első helyezést ért el! Én nem tudom hányadik lettem, de számomra nem ez a lényeg. Magamhoz képest jól teljesítettem, és ez volt a cél! A dobogó csak másodlagos cél volt! :)
Nagyon élveztem a versenyt, és köszönöm szépen a lehetőséget, hogy ott lehettem!
Furka Zsófia 9. c
név | szak |
Balázsné Kodrik Judit | angol, német |
Bodnár-Józsa Ildikó | ének-zene |
Boros Tamás | magyar, történelem |
Botkáné Hajdú Mónika | angol |
Dr. Sándor László | történelem |
Farkas Irina | német |
Fazekasné Kifor Nóra | angol |
Gőghné Béres Katalin | matematika, fizika |
Haeffner Gábor | testnevelés |
Hajduné Gyurkovics Zsuzsanna | német, testnevelés |
Hanákné Varró Anett | angol, történelem |
Herczeg Nándor | rajz |
Huszár Krisztina | filozófia, etika, társadalomismeret |
Juhász Jenőné | kémia, fizika |
Juhász Marianna | angol, német |
Karmacsi Krisztina | testnevelés |
Karsai Győzőné | informatika |
Kasné Havas Erika | angol, történelem |
Kecskés Márton | földrajz, történelem |
Kopcsák Andrea | matematika, fizika |
Lendvainé Kovács Erika | magyar, német |
Ligety Gyöngyi | magyar, történelem |
Loj Zsuzsanna | magyar |
Major Tibor | angol, történelem |
Mándoki Ferenc | magyar, történelem |
Markovics László | angol, informatika |
Miskolczi Katalin Eszter | magyar, történelem |
Müller Janka | matematika, fizika |
Nagy Péter | informatika |
Orbán Enikő | kémia, fizika |
Ökrösné Baranyi Edit | matematika, informatika |
Papp Ágnes | angol, német |
Péntek Viktória | magyar, történelem |
Pogácsás Otília | földrajz, biológia |
Soltész Éva Ágnes | német |
Szendy Dorottya | matematika, fizika |
Szmorad Csaba | matematika, fizika |
Szommer Sándor | műszaki |
Torontáli Ferenc Béla | műszaki |
Tóth Orsolya | testnevelés |
Tóth Zoltán | angol |
Török Ljudmila | angol |
Ujlaki Csilla | biológia, kémia |
Az ELTE-BTK történelem-levéltár szakirányos hallgatójaként 2010 nyarán szereztem tudomást róla, hogy a Buenos Aires-i magyar könyvtár –a világon szinte teljes mértékben egyedülálló- emigrációs gyűjteménye elkeserítő helyzetben, elfeledve, és széthullástól veszélyeztetve áll „a világ végén”. 2012-ben először személyesen látogattam három hétre Argentínába, ekkor igyekeztem teljesen privátilag besegíteni Haynalné Kesserű Zsuzsánna könyvtárvezető asszonynak. Hazatértem után minden követ megmozgatva igyekeztünk az Argentínában felhalmozódott kulturális örökségünk megmentésére támogatókat szerezni. Már-már megfáradva a kilincselésben szereztünk tudomást a KIM Nemzetpolitikai Államtitkársága által kiírt Kőrösi Csoma Sándor Programról, amit azonnal meg is pályáztam.
A projekt koordinátorai előrelátóan, és bölcsen vették észre a könyvtárban rejlő páratlan kincset. Így mehettem vissza Buenos Airesbe, hogy az ott töltött mintegy öt hónapom során feldolgozhassam és újrarendezhessem az itt található emigráns gyűjtőközpont, a Hungária Kölcsönkönyv- és Levéltár állományát és az egyetemes magyar kulturális örökség részét képező pótolhatatlan értékeit listázzam és előkészítésem egy esetleges későbbi hazaszállításra. Azért is nagy dolog mindez, mert a rendszerváltás óta eltelt több mint húsz évben soha nem indult hasonló program, mint a KCSP, amelyen belül is szinte egyedülálló a főleg hagyaték feldolgozásával kapcsolatos munkakör.
Munkám során több mint 1200 kötetnyi emigrációs irodalmat, megszámlálhatatlan –a világon kizárólag itt meglévő – újságot, egyéb nyomtatványt, és kéziratot gyűjtöttem össze, de hanglemezt, de magyar vonatkozású némafilmszalagot is leltem kutatásaim alkalmával. Olyan történeti jelentőségű személyek hagyatékait készítettem elő szállításra mint Oláh György, Endre Zsigmond, Süllős Lenke… stb. Összességében tehát a helyi magyar kolónia mintegy félszáz doboznyi adományt gyűjtött rajtam keresztül magyarországi közgyűjtemények számára, és ugyanennyi –nem emigrációs irodalmat- az elszakított területeink magyarsága számára. A helyi magyar közösség emigrációs könyvtárát és gyűjteményét pedig újra rendeztük a XXI. század követelményeinek megfelelően.
Legnagyobb és talán leginkább lélekemelő élményemként tartom számon, hogy minden ott kapott páratlan szeretet, barátság és segítőkészség ellenére is megtapasztalhattam mennyire idegen lennék mindig a tengerentúlon. Akarva-akaratlanul minden gesztusomban, megnyilatkozásomban, és lélegzetvételemben európai és magyar voltam. Nem múlt el nap anélkül, hogy ez ne jutott volna eszembe. Aki azt mondja, hogy levetkőzhetjük fajtánkat az egyszerűen és elsősorban önmagának hazudik...
Szöveg és képek: Nagy Szebasztian
[nggallery id=50]
[album id=3 template=compact]
[hr]
Tantestületi névsor
Név | Oktatott terület | |
Begezi Andrea | Angol | |
Bodnár-Józsa Ildikó | Ének, diákkórus | |
Boros Tamás | Igazgató, magyar, történelem | |
Botkáné Hajdu Mónika | Angol | |
Éles Gergely | Német, magyar | |
Farkas Irina | Német | |
Gőghné Béres Katalin | Matematika, fizika | |
Haeffner Gábor | Testnevelés | |
Hajduné Gyurkovics Zsuzsanna | Német, testnevelés | |
Huszár Krisztina | Filozófia | |
Juhász Jenőné | Igazgatóhelyettes, fizika, kémia | |
Juhász Marianna | Angol, német | |
Karsai Győzőné | Informatika | |
Kasné Havas Erika | Angol, történelem | |
Kecskés Márton | Történelem, földrajz | |
Kertesy Rita | Testnevelés | |
Kopcsák Andrea | Matematika, fizika | |
Lendvainé Kovács Erika | Német, magyar | |
Ligety Gyöngyi | Magyar, történelem | |
Loj Zsuzsanna | Igazgatóhelyettes, magyar | |
Major Tibor | Angol, történelem | |
Mándoki Ferenc | Magyar, történelem | |
Markovics László | Angol, informatika | |
Martis Zsombor | Magyar, történelem | |
Miskolczi Katalin Eszter | Magyar, történelem | |
Müller Janka | Matematika, fizika | |
Nagy Péter | Informatika | |
Orbán Enikő | Fizika, kémia | |
Ökrösné Baranyi Edit | Matematika, informatika | |
Papp Ágnes | Angol, német | |
Pogácsás Otília | Biológia, földrajz | |
Soltész Éva Ágnes | Német | |
Szmorad Csaba | Matematika, fizika | |
Szűcs Miklós | Angol, német | |
Toncsné Gerstenbrein Ágnes | Testnevelés | |
Tóth Orsolya | Testnevelés | |
Tóth Zoltán | Angol, eszperantó | |
Török Ljudmila | Angol | |
Ujlaki Csilla | Biológia, kémia | |
Kimura Makiko | Japán | |
Tóthné Szarka Tünde | Könyvtár | |
Kelecsényi Katalin | Iskolatitkár | |
Szabó István | Rendszergazda |